Odlomek iz knjige:
Simon skoči pokonci: »Psa!? Zakaj ne poveste prej, da je govora o psu! Pse obožujem in vsi to veste. Vedno ste bolj ali manj nasprotovali temu, da bi ga imeli, zato sem tudi pozabil na vse skupaj in božal vse pse, ki so mi prišli na pot. Da bi imel, da bi imeli mi svojega? To je pa res novica dneva!« je srečen Simon in kar ne more verjeti, da bi se mu lahko uresničila dolgoletna želja. Imeti lastnega psa! Takšnega, ki bi bil del njega in bi se lahko potepal z njim bo bližnjih gozdovih, ki bi ga naučil vseh mogočih vragolij, ki bi spal v njegovi sobi, ki bi …
»Torej si za to, da ga kupimo? Potem se moramo odločiti za pasmo in iskati nekoga, ki ga prodaja. Ampak da boš vedel, skrbeti bo treba zanj,« pove mama, Simon pa je že ob njej in jo od sreče močno objame. Že dolgo ni tega naredil, zato so vsi precej začudeni, čeprav tudi on čuti, pa še kako, le pokazati tega ne zna ali ne more. Vsaj ne vedno in do vsakogar.
O avtorju:
Avtor Bojan Macuh je sociolog in profesor slovenskega jezika. Pisana beseda mu je blizu že od mladih nog. Kot urednik glasil, pisec mnogih polemičnih, poljudnih, strokovnih in znanstvenih člankov skuša podajati kritične poglede na sodobno družbo.
V zadnjem času se vse bolj posveča problematiki mladih in njihovemu pogledu razumevanja sodobne družbe. Mladi se pogosto znajdejo v nerešljivih situacijah, a znova in znova dokazujejo, da so jih sposobni razumeti in razreševati.
Težave, s katerimi se otroci najpogosteje srečujejo, so vsakodnevne in prisotne doma, na ulici, v šoli … Potrebno je veliko truda, da jih starši skupaj z otroki uspešno rešujejo v družini in v sodelovanju s šolami, čeprav pogosto naletijo na mnogo ovir, ki se jim pri tem postavljajo na pot.
Recenzija (Tomaž Karat):
Tako kot domala vse Macuhove mladinske uspešnice tudi za to velja, da ni le literarno delo, saj se v njem zrcalijo številna aktualna vprašanja, s katerimi se avtor kot sociolog prek pisane besede ukvarja že skozi celotno obdobje literarnega ustvarjanja. Tokrat v ospredje postavlja družino, ki iz najrazličnejših razlogov postaja vse bolj značilna za današnje obdobje, v katerem tako večgeneracijsko sobivanje kot razdori partnerskih zvez niso nič nevsakdanjega. Vprašanja, ki jih na takten način s perspektive najstnika odpira, pa so še kako aktualna, zato je mladinski roman lahko zanimivo in poučno branje tudi za starše.
|